Baseball ürügyén

Baseball ürügyén

Amerikában, ahogyan az nálunk is lenni szokott, a szülők lelkesen eljárnak a csemetéik meccseire. Nincs sok viccesebb és szívmelengetőbb látvány, mint amikor hat-hétévesek kergetik a labdát, suhogtatják az ütőt, gyűrik fel a pálya gyepét. Ha pedig egy szülő igazán lelkes – vagy ő a családban az egyetlen, aki ráér -, az edzéseket se hagyja ki.

Nemrég egy ilyen edzésről olvastam elgondolkodtató történetet. Már az is megér egy misét, ahogyan kezdődött. Miután a kölykök leültek a korlátnál, a hazai bázis mögött, az edző bá’ egyenként a nevükön szólította őket.

– És itt jön a Méhecskék ász mezőnyjátékosa, Julie! – jelentette be, mire Julie felpattant és elszaladt a bázisig. Itt levetette a sapkáját és a magasba hajította, míg a többiek megéljenezték: tapsoltak, fütyültek és a nevét kiáltozták. Azután jött a következő játékos, majd a következő…

Azt gyakorolták, hogyan bíztassák egymást. Ilyen egyszerűen.

Az edző egy pillanatra sem fogyott ki az elismerő szavakból, végig a kölykök dicséretét zengte – a lelkes szülőt leginkább mégis az gondolkodtatta el, ahogyan kisebb-nagyobb hibáikat kezelte.

Photo_of_a_Golf_Ball_on_a_Tee_Wallpaper_mcse4 smallElőször is megkérdezte tőlük: „Hogy vagy?”, azután rámutatott, milyen jól végezték a dolgukat és milyen ügyesek. Ezek az elismerő szavak elsősorban arra vonatkoztak, milyen sokat fejlődtek az elmúlt egy hét vagy akár egy év alatt. Ezután rákérdezett: „Mi történt?” A legtöbbször a kölyök elmondta, hogy itt és itt szúrta el, mire az edző azt tudakolta: „Legközelebb mit csinálsz másként?”

Olykor a kölykök nem tudták, mit követtek el. Ilyenkor rákérdezett, más tudja-e, mi történt? Amikor végül választ kapott, azt kérdezte a vétkestől, hogy legközelebb mit csinál másként.

Az egész nagyon különösnek tűnt a szülő számára. Minek ez a sok kérdés? Mintha dedósokkal beszélne. Miért nem mondja csak meg, hol a hiba? Sok időt spórolhatna vele, hiszen úgyis tudja a választ minden kérdésre.

Az edzés végén rákérdezett erre a mesternél, aki nyomban elmosolyodott.

– Mi haszna annak, ha feltesz egy kérdést, én pedig elmondom a választ?

A szülő belegondolt.

– Hát megtudom a választ – vonta meg a vállát.

– Pontosan – bólintott. – És annak mi haszna?

– Hát, tudni fogom, mit kell tenni.

– És annak mi haszna? – firtatta az edző.

– Ha már tudom, mit kell tenni, megtehetem.

– Igaz, hogy megteheti, de vajon meg is teszi?

– Nem, nem mindig. Sőt nem túl gyakran. – Ezt a szülőnek is be kellett ismernie. Tudni a választ és annak szellemében cselekedni, két különböző dolog.

– Két dolgot fontos kiemelni – magyarázta az edző. – Először is, amikor magától jut el a helyes megoldásig, az egészen más, mintha mástól hallja. Sokkal mélyebbé válik a jelentése, ráadásul nem lehetnek kételyei, hogy annak a másik személynek igaza van-e. Ez a maga válasza. A sajátja. Amit sokkal inkább hajlamos megjegyezni és elővenni, ha újra hasonló helyzetbe kerül. Amellett, amikor magától jön rá a válaszra, nemcsak az aktuális kérdést tisztázza, de azt is megtanulja, hogyan keresse a válaszokat. Dupla haszon. Tudni és birtokolni a választ, mindez végtelen távolságra van attól, hogy a válasz jegyében is cselekszünk. Egyetért?

– Érteni értem, csak fel nem foghatom – viccelődte el a dolgot a szülő.

– Oké. Mondjuk van itt egy kiskölyök, aki azt tanulja, hogyan üsse meg első alkalommal a labdát. Megmondom neki, hogyan tartsa az ütőt, hová helyezze a kezeit, mekkora terpeszbe álljon, hogyan lendítsen… megadok neki minden információt, amit csak tudni lehet a labda elütéséről. Akkor most már tudja, mit kell tennie?

– Igen – kockáztatta meg a szülő -, bár azt értem, hogy önmagában nem elég, ha tud mindent. Attól még nem feltétlenül képes rá, és egyáltalán nem biztos, hogy meg is teszi, amit kell.

– Pontosan. Igen, tudja, mit hogyan kell. Rendelkezik az információval, ami sosem hátrány, de ettől még nem csinálja. Még nem. Itt jön a következő lépcső: egyszer-kétszer talán megcsinálja, de nem feltétlenül ütőjátékos – még nem. Ütőjátékosnak lenni ennél valami több. Valami sokkal több.

A fentiek szellemében én sem szeretném megmondani, mi a történet tanulsága – teszem azt, egy hívő ember számára. Mindenki vonja le a maga következtetését. Azért én elmondom az enyémet.

Isten igazsága csak akkor lehet a miénk, ha magunkévá tesszük. Bebiflázhatjuk, akár el is fogadhatjuk mások igazságait, de ettől még nem válnak a miénkké – s végképp nem válunk képessé arra, hogy továbbadjuk. Ez pedig olyasvalami, amit nem elég tudni – tenni is kell. Amennyire én látom, a hívőnek egész életében ezt az igazságot kell kutatnia, Istenben és Benne elrejtett önmagában. A megismeréshez nem elég az Ige teológiai szintű ismerete, amíg mi magunk nem cselekedjük meg, amit Isten vár tőlünk.

A tanulság tehát: cselekedjük meg, amit megtanultunk, és tanuljunk a hibákból, ha kell, századjára is. Érdemes.

tee-ball-team-photo-edited small

(A módszer amúgy magától Jézustól sem idegen. Néha úgy tűnik, mintha egyetlen kérdésre sem adna egyenes választ, sőt rébuszokban beszélni, Ezt alighanem azért teszi, hogy ……………………………………., mert………………………………………)

 

Megosztás

Ajánlott bejegyzések

Vagy
Vagy

november 17, 2019